Zálohovat, zálohovat, zálohovat...

Přidáno 31. prosince 2007, 0:0

Začal jsem se drobet zabývat zálohou systému. Přece jenom nainstalovat Gentoo od základu neni takova brnkačka jako instalace Windows. Z hlavy to prostě nedám a manuál je dost obsáhlý ;)

Napsal jsem si zalohovaci skript. Žádný zázrak :) Vlastně jde jen o příkaz rsync a tar.

Dlouho jsem nevěděl, kde začít. Odpíchl jsem se až zde.

Pak ještě několik dotazů na lidi z koleje, co všechno nemá smysl zálohovat a zdálo se, že je vystaráno :)

Přišla první záloha a po čase i čas ji použít. Jenže přišel menší problém. Vlastně dva.

Jedním bylo, že jsem nezálohoval /dev. "To se vytvoří samo při startu." Kdo mi to tvrdil netušim, ale pravda to tak docela nebude. Systém sice běžel, ale vypisoval jakousi hlášku, kterou jsem popsal v Co funguje do toho se nešťourej!.

A druhým problémem bylo to, že mne při rozbalovani zalohy z taru nenapadlo ponechat puvodni vlastniky k souborum. Tar totiž defaultně nejspíš předělá vlastníka souborů na toho, kdo jej rozbaluje. Jinak je nutno použít parametr --same-owner. Po této zkušenosti bych použil radši i parametr --same-permissions, protože člověk nikdy neví .-)

Takže jsem se nakonec nevyhnul přeinstalování celého systému :-/ Ale s těmito zkušenostmi, takže teď už mám 6 záloh systému z průběhu instalace výsledku, takže příště.. Příště už to snad nebude takovej provar ;-)

Pro inspiraci jiným a hlavně pro svojí nešikovnost (pro případ, že bych ho náhodou smazal :) ) je skript tady a taky v sekci Ke stažení. Parametr --exclude udává jaké adresáře se nemají zálohovat a ty pak vytvářim a upravuji jim práva podle toho jaká měla původně, abych je nemusel vytvářet manuálně v případě potřeby.

Přidání vzkazu
* Tyto údaje je nutné vyplnit.