Kompík z Taiwanu

Přidáno 26. března 2007, 0:0

Koláč si objednal 3 počítače nějak pře web odněkud z Taiwanu. Žádný větrák, miniaturní rozměry, co by si prý člověk mohl přát víc ;-)

Jeden nám s Karlem hned půjčil, tak jsme zkoušeli co se ukrývá uvnitř a k čemu by se to mohlo hodit..

Objednal dva počítače s procesorem 800MHz a jeden na 200MHz ;-) Nám půjčil naštěstí jednu z těch dvou rychlejších mašin.

Dovnitř se sice vejde pevný disk, ale jen malý, stejný jaký se používá u notebooků. Ten jsme neměli, takže zbývala možnost bootovat z USB flashky, nebo z CD-ROMky přes USB redukci. Přes redukci to šlo, ale bylo to drobet neprakticke řešení, napajení CD-ROMky muselo být totiž taky externí.

Takže jsem začal hledat operační systém, schopný bootovat z flashky. A kdyz píšu operační systém, mám na mysli samozřejmě Linux ;)

Narazil jsem při hledání na SLAX, který zabíral podle mě zbytečných 200MB, KDE které obsahuje defaultně jsem počítal, že bude příliš na tento stroj, ale zaujala mne možnost se v něm povrtat, odebrat co se mi nelíbí a přidat jiné programy jako moduly. Dle návodu jsem postupoval dvakrát a ani jednou mi to nechtělo nabootovat. A pak jsem našel Damn Small Linux, zkráceně DSL. To už bylo menší, cca 50MB, žádný KDE, jen Fluxbox s možností přidat další programy. Podle návodu na stránkách, FAQ a Wiki jsem se prokousal k nainstalování a spuštění systému. Stopoval jsem i čas za jak dlouho co najede. GRUB (bootloader, česky tuším zavaděč) naběhl po 18-ti vteřinách. Grafický režim byl připraven k provozu za 1,25 minuty (00:01:15 hh:mm:ss) od stisknutí zapínacího tlačítka. To mne mile překvapilo. Zkusil jsem následně vypsat co systém všechno našel (viz screenshot). Instalace dalších aplikací byla relativně snadná, nicméně jsem nejdřív musel nastavit síťovou kartu. samozřejmě z konzole, Gentoo mi dalo dobrou průpravu, takže to bylo rychle připraveno k provozu. Později jsem viděl, že je k dispozici nejaký nástroj na správu síťového zařízení, ale nepoužil jsem ho a tak nevím jak vypadá, natož jak funguje. Po síti se potom stáhli a nainstalovali další programy, je jich k dispozici řekl bych dost. Viděl jsem i Apache, ale mysql, php to uz zase ne. Jinak aplikace na desktop pritomne byli, icq klienti, irc klienti, OpenOffice (ty jsem nezkoušel, chtěli moc RAM, kterou jsem neměl k dispozici), i obdoba AutoCADu QCAD.

Nicméně narazil jsem na problém, jak vše co jsem nainstaloval, aby se uložilo na flashku zpatky abych to nemusel instalovat po kazdym restartu. Našel jsem dle návodu nějaký nástroj.. a hle.. něco se uložilo. Tak jsem restartoval a.. nic :) Siťovku jsem musel opět nastavit, opět instalovat některé programy a znovu hledat na webu postup. Našel jsem nějaký fígl jak si zazálohovat určité adresáře, na flashce dost místa, tak jsem s výčtem nešetřil, zazálohoval a zjistil, ze záloha má jen něco přes 2MB. To mělo být i s nainstalovanými programy (mplayer, kodeky, ...). To už jsem byl docela skeptik. Restart a skepticismus se potvrdil. Zase nic :( Na to konto jsem to vzdal a kompíka vypnul. Tím jsem s ním asi skončil. Ještě možná něco zkusim s tím uložením, ale abych pravdu řekl, moc se mi do toho nechce :)

Co se týče multimedii, procesor VIA Nehemiah zde použitý by měl podporovat mimojiné MMX a SSE instrukce. Nicméně s AVIčky má dost problém a je znát, že obraz není plynulý. MP3 přehrává, ale nepodařilo se mi rozchodit ALSA ovladače, takže jen přes OSS. Ale mám dojem, že rozchodit by to nemusel být takový problém. Taky se počítač docela slušně hřál a držet na něm ruku.. no, už jsem měl docela cukání jí dát pryč, ale ještě se to dalo.

Celkově vzato, pro mě tohle smysl asi nemá. Na desktop to je pomalý a na server.. server bez disku se systémem z flasky, no neím, asi bych tomu moc nevěřil. Koláovi do něj ale doma prej hodil malej disk, nainstalil Wokna a běží mu tam tiskový server a ještě nějaká ptákovina. No, proti gustu.. ;)

Fotky + pár screenshotů viz níže.

Specifikace:
CPU: VIA Nehemiah 800MHz, 64kB cache
VGA: VIA Apollo CLE266 (VT8263)
zvuk: VIA VT8233/A/8235/8237 AC97
síťovka: VIA Rhine-II (VT6102)
cena: v přepočtu cca 5000,- Kč

Odkazy:
Damn Small Linux
SLAX

Přidání vzkazu
* Tyto údaje je nutné vyplnit.