KDE + Beryl

Přidáno 3. března 2007, 0:0

Podařilo se mi rozběhat 3D desktop na KDE pomocí Berylu (0.2.0 rc3). Oficiální stránky Berylu sice uvádí jako poslední verzi 0.2.0 rc2, ale to mě netrápí ;-) Chci se prostě pochlubit obrázkama svý plochy ;-)

Po peripetiích s Gnome, kdy mi Beryl jednou naskočil, podruhý ne a potřetí systém při startu radši vytuhl úplně jsem přešel na KDE.

Instalace Berylu byla sice trochu klikatější, než na Gnome. Konkrétně hlavně s Aquamarine, což přesně nevím co je, ale pochopil jsem, že vykresluje okna. Stará se o témata vzhledu a tak dál. A pravě Aquamarine je určen pro KDE a využívá témata KDE. Prost2 to necht2lo najet :) Už přesně nevím co jsem kde napsal, ale nic jinýho než bylo v návodu jsem nevymýšlel, takže chyba byla nečekaně mezi židlí a klávesnicí ;-)

Abych pravdu řekl, na 3D jsem si zvykl rychle, hlavně na některý vychytávky. I kdyzž některý jsou fakt jenom na parádu. K čemu je třeba dobrý efekt padajících kapek vody na okna, jsem nepochopil.. snad na machrování před uživatelem Windows :) A když to někoho baví programovat... ostatně proč ne :) Gumový okna jsou taky podle mě na parádu.. ale mě se líbí, tak je používám ;) Vypadá to vážně2 efektně ;) Ale jsou lepší vychytávky.. Třeba klasický přepínání oken Alt+Tab udělá náhled danýho okna.. Když je pak oken víc stejné aplikace (u mě nejčastejš konzole ;-) ), tak to dost zpřehlední pohyb mezi okny a tím pádem šetří čas ;) Takových režimů je víc, jednou jsou náhledy oken vyskládaný v řadě, jindy do kruhu.. záleží jak si to člověk nastaví. Náhledy jsou samořejmě stále překreslovány, takze náhled okna s filmem se taky hýbe ;) Nebo funkce Expose, myslim, že jí první použil Mac OS X. Ta udělá zase náhledy všech oken virtuální obrazovky, nebo všech oken (záleží na režimu). Ty pak rozprostře na obrazovce a člověk jenom vybere co potřebuje a jede se dál. Efekt "kostky" je taky jespíš jen na efekt.. ale taky pěknej a rychle jsem si na něj zvykl ;) Zprůhledněnost jakéhokolv okna je taky občas užitečná funkce, když si nejsem jist, jestli pod oknem nemam schovaný ještě něco třeba :) Zoom má zase asi pomoct lidem se zrakovýma potížema. Já sice na blízko vidim ještě dobře.. nicméně tudle funkci už sem taky párkrát využil ;)

Ale abych zase jen nechv8lil jak je to skvělí.. Má to určitě nějaký mouchy :) Mě osobně vadí, že mi KDE cpe do lišty okna ze všech virtuálních ploch místo jen těch z aktualní plochy :-/ Dokonce jsem oprášil angličtinu a jal se na IRC berylu hledat někoho kdo poradí. Měl pomoct aktualizace KDE z 3.5.5 na 3.5.6. V Gentoo to ještě jako stabilní verze nebylo, tak sem zkusil "nestabilní". A.. neomohlo :-/ V Gnome to problém nebyl a začíná mě to docela.. víte co.. Taky se občas vyskytne problém při vykreslování hlavní nabidky. Při přechodu na podnabídku je někdy levý kraj podnabídky zastíněn stínem hlavní nabídky :) Proč jen někdy? Netuším :)

A co vytížení procesoru? Abych řekl pravdu, příliš to nesleduju, protože to procesor příliš nezatěžuje. Samozřejmě záleží na sestavě, ale oproti systémovým nárokům porovnatelných efektů ve Windows se to prostě nedá srovnávat ;) Když už si hodně vymejšlim a kroutim zběsile kostkou, tak jsem někde na 15%. Záleží prostě na okolnostech ;)

související odkazy:


Návod na zprovoznění Berylu na Gentoo
Návod na zprovoznění AIGLX na Gentoo
Oficiální stránka projektu Beryl
Screenshoty a popis co Beryl umí (anglicky)

Přidání vzkazu
* Tyto údaje je nutné vyplnit.