LaTeX a diplomka..

Přidáno 9. května 2007, 0:0

Před nějakým časem jsem stál před rozhodnutím v čem napsat diplomku. Už dávno jsem uvažoval, že se naučím v TeXu, nicméně stále nebyl čas, znáte to ;) Okolnosti mě však donutili vcelku rychle.

Počítal jsem, že diplomku napíšu v OpenOffice, obrázky nakreslím v Kolourpaintu a nějak se s tím poperu. Kámen úrazu přišel práve s kreslením. Průběhy napětí vypadaly v rastrovém obrázku opravdu strašně, takže jsem začal kreslit vektorově v InkScape. OpenOffice jsem ale nedokázal přesvědčit, aby používali SVG obrázky. Nepřesvědčil jsem je ani s jiným vektorovým formátem. Existuje na to prý plugin od Adobe. Ale co čert nechtěl, v Gentoo tvrdě maskovaný. Na webu hledat ten plugin mě brzy opustilo a poté co mi bylo sděleno, že v Texu se člověk naučí během pár chvilek, jsem to zkusil i já..

Konkrétně tedy balík cslatex. Psal jsem to celou dobu v editoru Bluefish, ale ten na to moc vhodný není. Nezobrazuje totiz syntax LaTeXu. Byl mi doporučen Kile, ale v tom jsem se nějak nevyznal.. Dost mi pomohla publikace v elektronické podobě Ne příliš stručný úvod do systému LaTeX 2e. A taky lidi na kanále #linux od nás ze školy ;) Nakonec jsem se s tím nějak popral a můžu s klidem na srdci říct, že to zas takovej problém není.

Neříkám, že jsem se v něm naučil bůh ví co, nicméně základy snad ano. Hlavní přednosti vidím v tom, že sám čísluje obrázky, rovnice, zdroje informací a na odkazování se na nějakou rovnici či obrázek dělá sám i když člověk přehází pořadí. Ve Wordu bych asi vykvetl, naštěstí takový bazmek nemám, u OpenOffice by to bylo asi lepší, ale přece jenom. Času jsem měl tak málo, že ještě zabývat se grafickou stránkou a hlídat číslování, tak to bych asi nezvládl. Prostě sláva LaTeXu ;)

Když bude někdo chtít stáhnout zdroják v LaTeXu i s obrázkama a přílohama (zabalen v ZIPu) nebo celou diplomku (v PDF), je to volně ke stažení tady a tady. Ale není to žádnej zázrak.. co by ode mne taky kdo chtěl? .-)

Odkazy:
Dokument Ne příliš stručný úvod do systému LaTeX 2e (nepodařilo se mi zjistit původní zdroj)
InkScape (česky)
CSLaTeX (česky)
Kile (anglicky)
OpenOffice.org (česky)
Kolourpaint (anglicky)
Bluefish (anglicky)

Přidání vzkazu
* Tyto údaje je nutné vyplnit.

Carlos
2013-04-03 20:27:39

Díky, tvůj zdroják momentálně používám při sazbě bakalářky. :)

Odpovědět

Honza   email   web
2013-04-18 13:05:20

No, jestli pomůže, proč ne :) Hodně zdaru se psaním :)

Odpovědět

Carlos
2013-04-03 20:27:35

Díky, tvůj zdroják momentálně používám při sazbě bakalářky. :)

Odpovědět

Carlos
2013-04-03 20:00:06

Díky, tvůj zdroják momentálně používám při sazbě bakalářky. :)

Odpovědět

Honza   email   web
2007-06-08 14:30:32

Dí­ky, s tím sázením mi hodně pomohly příklady od někoho z koleje. Za 14 dní jsem to komplet napsal i s učením v LaTexu .-)

Odpovědět

schimi
2007-05-09 20:21:18

Jelikož jsem svého času proseděl hodiny (spíš dny a měsíce) u TeXu a LaTeXu, tak musím ocenit, že jsi se rozhodl sázet v LaTeXu diplomku :) A jak koukám tak se i vcelku povedlo. přeji Ti hodně štěstí u obhajoby a státnic...

Odpovědět