Gentoo -> OpenSuSE ?

Přidáno 16. ledna 2008, 22:3

Že bych konečně nalezl nějakou kloudnou distribuci na kterou bych přešel z Gentoo? Už to tak vypadá :)

Už mne nebavilo se patlat stále v konfiguračních souborech kvůli kdejaké ptákovině. Řekl jsem si, že je čas na změnu. A tak jsem zazálohoval své Gentoo, smazal ho z disku a jal se instalovat OpenSuSE 10.3 s KDE. Ještě sice neobsahovalo KDE4, ale co.. alespoň na zkoušku. Instalace proběhla v pořádku. Všechen hardware to našlo, síťovka, zvukovka šlapali.. Vlastně jen moje TV karta nechodí.. Ale tu nerozchodím ani pod Windows, takž to není žádné zklamání :) AverMedia A16E Hybrid holt není příliš podporovaný kousek elektroniky. Ale za ty prachy, nekupte to .-)

Každopádně správce programů YAST mne bohužel svojí pomalostí mile nepřekvapil. Je to stále ten samý šnek, jakého jsem poznal z dřívějších verzí. Jistou náplastí se mi stal zypper pro instalaci z konzole a vyhledávač, kterým je možné nalezené balíčky hned "jedním kliknutím" instalovat. Je to snadné, relativně rychlé a hlavně.. funguje to :) Apache, MySQL i PHP šlape, stačilo jen služby povolit. FTP server, můj oblíbený glFTPd, sice v repozitářích není, ale jeho instalátor také proběhl jak měl. Stačilo upravit /etc/services, /etc/xinetd.d/glftpd a použít starý glftpd.conf :-)

Ovladače grafiky (nVidia) a compiz-fusion šlapaly taky jak víno.. Stačilo mít klikátko opensuse-xgl-setup. Alespoň do té doby, než jsem se mu pohrabal v konfiguračních souborech. Mám strašně nenechavé prsty ;-)

Nakonec jsem zkusil KDE4, protože vyšla finální verze. Samozřejmě na jedno kliknutí ;-) KDE4 se objevilo v možnostech logování jako nový win manažer vedel KDE původního.. Bohužel jsem na něm nenalezl tolik očekávaný zázrak o kterém všude čtu. 3D efekt jsem nenašel žádný. Otáčení ikonek mne nijak neuchvátilo, widgetů málo.. prostě vcelku slabota. Takže jsem ho zase s lítostí a zklamáním vypnul.

Jediné co mi zbývá vyřešit je nastavení firewallu, aby mi fungovalo FTP (s linuxem jsem nikdy fw nepoužíval, takže je to pro mne novinka :) ) a pak bych taky rád zprovoznil svůj dálkový ovladač, abych nemusel vstávat z postele, abych třeba ztišil zvuk u filmu ;-) Nějak se nemůžu prokousat konfigurací LIRCu :-/ Ale sand tozvládnu. Trochu mne mrzí absence něčeho podbného jako wiki na Gentoo, kde je vše krok za krokem.. Ale to je asi tím, že tady je všechno na klikání, takže, kdo by nimral v konfigurácích? :o)

Nicméně jsem patrně našel to co jsem hledal. Takže to vypadá, že příští týden odstraním tuto zkušební instalaci a OpenSuSE přijde na kompíka už načisto. I když se možná vrátím spíš zase ke Gnome .-)

Přidání vzkazu
* Tyto údaje je nutné vyplnit.