Kopie operačního systému

Přidáno 24. října 2009, 18:42

Dostal jsem nový 160GB za vyreklamovaný 80GB disk, co jsem měl na systém. Systém už jsem mezitím měl na jiném disku. Takže jsem se pokusil přenést systém z jednoho disku na druhý...

Původně jsem myslel, že udělám obraz stávajícího systému a pak obraz otisknu na druhý disk. Problém byl, že partišna stávajícího systému byla větší, než na jakou jsem ho chtěl přesunot. Takže jsem použil GParted na zmenšení partišny stávajícího systému. GParted má i svoje LiveCD se kterým jsem to bez potíží zvládl (ext4).

Následoval problém jakým programem udělat obraz. Zkusil jsem všechny programy co nabízí Hiren's Boot CD, ale nic nepomohlo. Zkusil jsem i RescueCD, ale také bez úspěchu. Jeden chtěl ukládat obraz pouze na NTFS partišnu, kterou nemám tak velkou, druhý nerozpoznal ext4 filesystém a tak dál.. Nakonec jsem tedy zkusil okopírovat partišny v GParted. Nevím proč jsem si té možnosti nevšiml dřív. Partišnu označím, kliknu na "Kopírovat", vyberu nový disk, označím volné místo kam partišnu chci dát, kliknu na "Vložit", pak případně ještě zvětším, pokud je partišna menší než volný prostor a "Použít" Pak už jen čekat a doufat, že se nic nepokazí .-)

Bohužel při takovémto kopírování partišen se zkopíruje i UUID partišny, takže pokud v /etc/fstab má člověk oddíly připojené právě podle UUID, což je v Ubuntu defaultně, tak začínají problémy. Buď to člověk může změnit buď na připojování přímo například /dev/sda1 a podobně, nebo se holt pokusí zmenit UUID partišen.

Vrhnul jsem se na druhou z možností. Pro případ, že bych šachoval s diskama a z sda bych nějak udělal sdb, tak abych FSTAB opět nemusel předělávat. Aktuální UUID partišen dokáže vypsat nástroj blkid. Nové náhodné UUID umí vygenerovat zase uuidgen. Pak už stačí například sudo tune2fs -U 670e9a8a-174e-40c9-8a44-eead5de2ec81 /dev/sda1. Tak to má platit na ext2 a ext3. Na můj ext4 to ale fungovalo taky. Na jiné filesystémy jsou jiné nástroje.

Dle nových UUID tedy potom upravím /etc/fstab a jelikož používám GRUB, který v konfiguračním souboru odkazuje na partišny taky podle UUID, tak upravím ještě /boot/grub/menu.lst (obdoba grub.conf, jestli si dobře pamatuju z jiných distribucí).

Pak jsem pro jistotu původní systém přesunul do jiného adresáře, abych zjistil, zda se naloaduje vážně systém z nového disku a po restartu už na mě koukal stejný nový systém :)

Takže se záměr sice povedl, nicméně stále nevím, čím můžu udělat obraz systémové partišny ext4, abych měl zálohu například předtím, než za týden budu přecházet z Ubuntu 9.04 na 9.10... :-/

ODKAZY:
Ubuntu Wiki o UUID

Přidání vzkazu
* Tyto údaje je nutné vyplnit.