Gipfel - určování názvů hor na fotkách podle GPS

Přidáno 20. dubna 2010, 21:3

Už je to pár let, co jsem zahlédl první zmínku o programu Gipfel. Tento program umí na fotografii popsat konkrétní hory a kopce. K tomu potřebuje GPS souřadnice místa odkud se fotilo a alespoň dva objekty na fotografii, které má v databízi a zná tedy i jejich GPS souřadnice.

Poprvé jsem byl od použití programu odrazen už článkem. V něm se psalo, že prozatím jsou v databázi pouze Alpy. Nemaje jedinou fotku Alp na vyzkoušení jsem program ani nenainstaloval.

Podruhé jsem ho už nainstaloval a hledal na webu nějakou databázi GPS souřadnic českých a slovenských hor. Dokonce jsem psal autorovi, jak tam můžu přidat svoje souřadnice, když je vyčtu třeba z mapy. Odpověděl, nicméně moje němčina není zrovna na takové úrovni, takže jsem se neorientoval o čem je řeč a program odložil. Jestli v té verzi byla nebo nebyla nápověda v angličtině, to nevím, možná jsem ji přehlédl.

Tohle je můj třetí a konečně vcelku úspěšný pokus... Před kompilací jsem byl upozorněn na chybějící závislosti. Byl jsem nucen doinstalovat balíky libfltk1.1-dev(+ závislosti), libgsl0-dev a libexiv2-dev (Ubuntu 9.10).

Problém je ovšem stále v tom, že na české/slovenské hory nejsou k dispozici GPS souřednice.

Našel jsem sice GPSBase.cz a GPSPoints.net, ale GPS bodů je tam relativně málo. Na řadu tedy přišla mapa a možnost zjištění GPS souřadnic z ní.

K tomu jsem použil Cykloatlas on-line. Začal jsem se zjišťováním GPS souřadnic vrcholů v Západních Tatrách.

Cykloatlas (stejně tak Mapy.cz) však dávají GPS souřadnice ve formátu SS°MM'V.vvv''. Gipfel je potřebuje podstrčit ve formátu SS.ssss°. Převod souřadnic umí po jedné Toulky - GPS, ručně ze vzorce:
SS.sssss = SS + (MM/60) + (V.vvv/3600)
nebo skriptem pomocí uvedeného vzorce. Vzhledem k množství vrcholů, jsem zvolil skript.

Nakonec jsem vytvořil vlastní primitivní webové rozhraní pro hromadný převod souřadnic. Přístupné zde.

GPS souřadnice vrcholů v Západních Tatrách ve správném tvaru pro Gipfel jsou ke stažení zde. Jsou to souřadnice získané z Cykloatlasu a jsou zaznamenané i nepojmenované vrcholy. Třeba se to někomu bude hodit.

Po převodu na správný tvar souřadnic je zapíšeme do souboru gipfel.dat (u mne v /usr/local/moje_apps/gipfel/share/gipfel.dat). Jedná se o textový soubor, který nesmí obsahovat diakritiku, pouze ASCII znaky.

Jednotlivé objekty (vrcholy) se ukládají v šabloně: KRATKY_NAZEV,NAZEV,POPIS,ZEMEPISNA_SIRKA,ZEMEPISNA DELKA,VYSKA

KRATKY_NAZEV a POPIS není nutné vyplňovat, čárky ale musí odpovídat, takže správný zápis může vypadat takto:
,Banikov,,49.197778,19.709722,2178

Po úspěšné instalaci a spuštění se otevřou dvě okna. Ovládací okno k nastavení a doladění výstupu a druhé na fotografii.

Krátký návod k použití:

Po spuštění je nejprve třeba vybrat fotografii, buď přes menu nebo Ctrl+O: [imgnoa]gipfel-001.png [imgnoa]gipfel-002.png

Vybrat bod ze kterého je foceno. Buď přímo zadáme do kolonek Latitude, Longtitude a Height. V tom případě je nutné VŠECHNY kolonky potvrdit ENTERem, jinak to nebude fungovat. Druhou možností je vybrat bod z databáze: [imgnoa]gipfel-003.png [imgnoa]gipfel-004.png

Výsledek by mohl vypadat nějak takto:

Vybereme minimálně dva body na fotografii, které poznáme a jsou v databázi. To provedeme pravým myšítkem někde na fotce. Zobrazí se symbol terčíku s vlaječkou a názvem vrcholu. Uchopením myší za terčík je možné vrchol přesněji umístit na fotce:

[imgnoa]gipfel-007.png

Výsledek by mohl vypadat nějak takto:

Pokud se jedná o panorama je lepší na to program připravit (implementuje cylindrický pohled?). Změní se tím rozložení bodů, takže bude nejspíš nutné upravit pozici jednotlivých vrcholů: [imgnoa]gipfel-010.png

Pokud je vše OK, stisknout tlačítko comp k dopočítání ostatních vrcholů:

V případě, že je označeno na fotce 3 a více vrcholů, automaticky se určí distorze (angl. distorsion = přetvoření, distorze, vyvrtnutí, zborcení) objektivu. Ta se vyskytuje hlavně u širokoúhlých objektivů. Po kliknutí levým myšítkem na křížek pod žlutě označenými vrcholy, se označí červeně/zeleně (podle počtu označených vrcholů). Poté je možné upřesnit pozici terčíků a opět nechat přepočítat výsledek.

Při najetí kurzoru na křížek žlutě označených vrcholů se zobrazí vzdálenost od pozorovatele. Například když Gipfel zobrazí před horou další vrchol, který není patrný z fotky, zjištěním o vzdálenosti se dá usoudit, zda je vůbec možné ho vidět, nebo je schovaný za hřebenem. Takové popisky se dají skrýt kliknutím pravým myšítkem na zmíněný křížek a vybrání volby Hide:

Výsledek by mohl vypadat nějak takto:

Uložením se zapíšou data o pozici a nastavení do exifu fotky jako komentář. Pokud má fotka už komentář uveden, bude přepsán. [imgnoa]gipfel-017.png [imgnoa]gipfel-018.png [imgnoa]gipfel-021-ok.png

Na takto uložené fotce terčíky s názvy vrcholů viditelné nebudou. Pouze opět v Gipfelu. Pokud se jako výstup požaduje fotka i s terčíky a názvy, pak je nutný Screen Dump: [imgnoa]gipfel-019.png [imgnoa]gipfel-020.png

Anglická nápověda osvětluje snad vše: [imgnoa]gipfel-022.png [imgnoa]gipfel-023.png

Jak už jsem psal v úvodu, vcelku úspěšný pokus to byl. Největší svízel však spočívá v přesném určení vlastní pozice a pozice hor na fotkách. Přesnost zjistění GPS z mapy nebude nejlepší, ale lepší jak drátem do oka .-) A databáze nikde. Uvažuji o nějakém GPS logeru, pak by mohli být výsledky přesnější, čas ukáže...

Tip:
Stažení aktuálních GPS bodů, které jsou volně k dispozici na Gipfel Koordinaten Tracs: Kliknout na tlačítko Suchen, pod první tabulkou kliknout na obrázek diskety, vybrat Fugawi 3 TXT a kliknout na Download. Obsahem staženého souboru můžeme aktualizovat vlastní databázi gipfelu gipfel.dat

Aktualizace 11. května 2010:Doplnění zbývajících vrcholů a sedel Západních tater. Pokud dobře počítám, je konečný počet tedy 176 bodů (15 sedel, 31 nepojmenovaných vrcholků a 130 pojmenovaných vrcholů.

Odkazy:
Gipfel Koordinaten Tracs - GPS body a cesty především z Alp
Gipfel - photogrammetry for mountain images - domovská stránka autora Gipfelu
Toulky GPS - webový formulář pro přepočet GPS souřadnic
Databáze GPS bodů - databáze GPS bodů
GPS Báze - databáze GPS bodů
GPSConvert - můj webový formulář pro hromadný převod GPS souřadnic
GPS body Západních Tater - mnou vytvořený soubor s GPS body (zjištěné z mapy) vrcholů Západních Tater včetně nepojmenovaných vrcholů

Přidání vzkazu
* Tyto údaje je nutné vyplnit.