Corel AfterShot Pro 2 a přenosný katalog fotek

Přidáno 9. prosince 2014, 21:56

Z dlouhé chvíle jsem si řekl, že přišel čas si udělat nějaký systém a pořádek ve fotkách. Nějakou dobu už používám Corel Aftershot Pro a jednou z jeho fukcí je i správa katalogu fotek.

Níže uvedené je vyzkoušené na verzi AfterShot Pro 2 (ASP2) (2.1.1.9 x64). Vycházel jsem z manuálu (záloha).

Otázky

1) Některé fotky upravím na notebooku, jak pak přenést katalog i na definitvní úložiště, abych nepřišel o historii úprav fotky?
2) Jakou udělat adresářovou strukturu? Problém je v tom, že chci mít uložené mimo RAWů i JPGy, pokud možno v samostatném adresáři, aby se dali prohlížet normálním prohlížečem.
3) Jak upravit nastavení ASP2, aby mi JPGy vytvářel přímo tam kam má?

Odpovědi

1) Pro toto má ASP2 funkci katalogu označovanou jako "Moveable Paths" (pravé myšítko na název katalogu). Sice mi tato banální funkce zabrala den zkoumání, ale zdá se, že jsem to nakonec pochopil :) Princip, alespoň jak jsem to selským rozumem pochopil, je v tom, že se zadají dvě jména adresářů. První (catalog) má katalog uloženou někde uvnitř a po přesunu do jiného adresáře si cestu pořád pamatuje. To už ale přijde na řadu druhý adresář (local), kde se fotky a celý katalog nachází po přesunu. Pracuje to, jako kdyby vzal řetězce s názvy a tam kde najde cestu catalog, zamění ji za cestu local. Toť vše. Příklad níže.
2) Nakonec jsem se rozhodl pro následující strukturu:

.../fotky/
.../fotky/_GPS					// Pro ukládáni gps tras, které nemám kam jinam uložit.
.../fotky/_Katalog/				// Soubory katalogu ASP2
.../fotky/_Nove					// Zkopírované, ještě neroztříděné fotky z foťáku
.../fotky/_Web					// Základní adresář pro *.jpg vygenerované ASP2 pro web
.../fotky/_Zdroj/Akce/			// Adresáře pro originály (RAWy, případně JPGy, které prostě v lepší kvalitě nemám)
.../fotky/_Zdroj/Kinofilm/		// 
.../fotky/_Zdroj/Makro/			// 
.../fotky/_Zdroj/Modelarstvi/	        // 
.../fotky/_Zdroj/Ruzne/			// 
.../fotky/_Zdroj/Soukrome/		// 
.../fotky/Akce/				// Adresáře pro vygenerované v JPG, případně kopie fotek co mám jen v JPGu	
.../fotky/Kinofilm/			//	 
.../fotky/Makro/			//
.../fotky/Modelarstvi/			//
.../fotky/Ruzne/			//
.../fotky/Soukrome/			//


3) Tak toto se mi tak úplně nepodařilo. V ideálním případě (kdy RAWy jsou v jednom adresáři) není problém. Na to stačí do nastavení pro tvorbu JPGů nastavit pevný adresář (např: /mnt/data/taham/fotky) a pak v záložce Output Name and Location nastavit ukládání do podadresáře [opath-2]/[opath-1]/. Což ASP2 přechroupe tak, že použije poslední dva adresáře z cesty k RAWu. Například pokud je cesta k RAWu /mnt/sdd/fotky/_Zdroj/Akce/Akce0001/DSC_0001.NEF, pak se vezme "/Akce/Akce0001" a výsledný JPG se tedy uloží do "/mnt/sdd/fotky/Akce/Akce0001/DSC_0001.jpg".


Problém ale nastave, pokud mám fotky z nějaké akce třeba od dvou lidí, pak si je ukládám ještě do extra podadresáře. Pak bych potřeboval [opath-3]/[opath-2]/[opath-1]/. Možná to ale vyřeší nová dávka s tímto nastavením, ještě nevím... Takové fotky sice nemám v RAWu, takže je neupravuju, ale pokud bych je dal přímo k JPGům, tak bych je mohl při své neohrabanosti smazat v domění, že tam jsou uložené jen kopie... O místo na disku se nebojím, zase tolik jich nemám.

V případě přesouvání katalogu sem a tam je dobré mít nastavené v Moveable Paths všechny možné adresáře, kde docházelo k úpravám fotek. Některé jsem upravil na notebooku (/mnt/data/taham/fotky) a jiné zase na desktopu (/mnt/sdd/fotky). A po každém přesunu aktualizovat toto nastavení. To znamená, na notebooku mít prázdný local u catalog /mnt/data/taham/fotky.

Nicméně problém může nastat pokud upravím oba katalogy nezávisle na sobě, pak už je nedokážu sesynchronizovat :-/ Úpravy se sice můžou vyexportovat do .XMP souboru, ze kterého si katalog vytáhne jak má RAW upravit, ale historie bude zapomenuta. Bude znám pouze poslední stav a stav bez úprav. Člověk asi nemůže chtít všechno :o)

Ještě postřeh k nastavení ASP2, zakázání automatické vytváření XMP souborů. Ne že by mi vadili, ale když to má uloženo katalog, na co to ještě mít v XMP?


V tabulce Display zaškrtnout zobrazování názvu souboru. Může se hodit v případě, že se mezi RAWy připlete i JPG, tak abych zbytečně neupravoval ten.

Zbývá si udělat nějaký systém barevného štítkování fotek =)

Přidání vzkazu
* Tyto údaje je nutné vyplnit.